Wielkanoc z Parkinsonem

W  dniu 14.03.24 mieliśmy okazję spotkać się kolejny raz na warsztatach wielkanocnych. Dzięki dotacji pozyskanej z Urzędu miasta Zielona Góra do projektu Wielkanoc z Parkinsonem powstały piękne stroiki i bukiety, które przyozdobią nasze świąteczne stoły. Miło było spotkać się, porozmawiać, powspominać wspólne chwile

Trening mózgu

  W ramach zadania publicznego "Rehabilitacja w każdym wymiarze" finansowanego przez Urząd Miasta Zielona Góra postanowiliśmy zakupić gry planszowe, puzzle, łamigłówki, książki dotyczące tzw. treningu mózgu. Będziemy mogli je wykorzystać podczas wyjazdów do Pustkowa czy też wspólnych spotkań, a także zabrać do domu i zagrać z bliskimi. Możliwości jest wiele,..

Boże Narodzenie 2019

   Zgodnie z tradycją spotkaliśmy się aby wspólnie przygotować ozdoby na Boże Narodzenie. W tym roku królowały drewniane choinki i okrągłe stroiki z szyszek i bombek. Materiały do prac zakupiliśmy z środków pozyskanych z Urzędu Miasta Zielona Góra w ramach zadania publicznego "Rehabilitacja w każdym wymiarze". Dziękujemy.

Zostawiamy swój ślad w Pustkowie. Jesień 2019

    Niedawno zakończył się nasz kolejny jesienny wyjazd do Pustkowa. Myślę, że pomimo pogody, która tym razem nas nie rozpieszczała będziemy go wspominać z sentymentem. Nasz kolega Ryszard Sikorski wpadł na pomysł upamiętnienia  pobytów członków Stowarzyszenia w Pustkowie. W dniu 29.09.2019  odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy pod Bałtyckim Krzyżem Nadziei.Została ona ufundowana przez anonimowego darczyńcę.  Poświęcenia dokonał ksiądz Krzysztof Przybyło a 30.09.2019 odprawiona została msza święta w naszej intencji.Tablicę odsłoniła Maria Sikorska, osoba dzięki której nasze Stowarzyszenie istnieje. Cały czas jest dla nas wzorem do naśladowania i dowodem na to, że chorując na chorobę Parkinsona można przez długie lata pomagać innym. Dość powiedzieć, że jako jedyna zna wszystkich członków Stowarzyszenia... Marysiu kochamy Cię!                                                                                                       

 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

    Jak zwykle staraliśmy się aktywnie spędzać czas. Codziennie liczna grupa stawiała się o 8.30 na gimnastykę na korcie przy ulicy Spacerowej. Oprawę muzyczną przygotował nasz kolega  Ryszard Pijanowski, on też prowadził tę naszą poranną zaprawę.

Tradycyjnie też odbyły się zajęcia z arteterapii.Tym razem realizowaliśmy projekt "Rehabilitacja w każdym wymiarze". Dzięki pomocy finansowej miasta tworzyliśmy tzw. obrazy wylewane. Mimo początkowej rezerwy efekty zaskoczyły wszystkich. Wystawa na zakończenie zakończyła się pełnym sukcesem. Nasze dzieła wzbudziły zainteresowanie i podziw oglądających. Już jesteśmy umówieni na wiosnę 2020 roku na kontynuację zajęć w technice pouringu. Dziękuję Jurkowi i Rysiowi za pomoc w przeprowadzeniu tych warsztatów.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Pustkowo czerwiec 2019

        Kolejny wyjazd do Pustkowa za nami. Jak zwykle pogoda dopisała i każdy mógł skorzystać z uroków lata.Dzień rozpoczynalismy wspólną gimnastyką.  To zawsze  pozytywnie nastrajało nas do dalszej aktywności. Były też zajęcia plastyczne. Zaczęło się od "Aniołów z Pustkowa" a później było tylko lepiej: pojawiły  się serduszka, czajniczki, liście, wazony i przepiękne koty. Pani prezes przywiozła akwarele, które powstały w ubiegłym roku w Pustkowie. Prace wystawiono w galerii "pod chmurką", większość została sprzedana a uzyskane pieniądze zasilily konto łóżka wodnego.
Były też oczywiście wieczorne spotkania przy muzyce. Każdy znalazł coś dla siebie.
Jedno jest pewne. Największą wartością naszych wspólnych wyjazdów (jak podkreślają zwłaszcza osoby nie będące członkami naszego Stowarzyszenia) jest atmosfera pełna życzliwości, wzajemnej pomocy a młodzi ludzie powinni uczyć się tutaj co oznacza i jak wygląda miłość w małżeństwie na dobre i na złe. 


Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

 

 

 

Pierwszy Bal Parkinsonistów

9.02.2019 od godz. 16.00 do 20.00 w Szkole Tańca Gracja odbył się Pierwszy Bal Parkinsonistów. Będąc na letnich lub jesiennych turnusach rehabilitacyjnych zauważyliśmy, że lubimy się bawić – tańczyć, wypić lampkę wina czy też mały kieliszek ‘wściekłego psa’, tak jak osoby zdrowe. Dlatego też uznaliśmy, iż warto zaproponować naszym członkom kurs tańca w Szkole Tańca Gracja, co udało się zrealizować dzięki

miejskiemu projektowi „Parkinson i terapia tańcem” (nr umowy SK-III.524.50.2018) w 2018 roku, a w karnawale 2019 Bal przy dobrej muzyce. Kurs tańca i bal poprowadził Kazimierz Kopaczyński, którego profesjonalizm i znakomite poczucie humoru gwarantowało świetną zabawę. Nasze Koleżanki ze Stowarzyszenia upiekły ciasto, Prezeska ugotowała bigos, Szkoła Tańca Gracja podawała kawę, herbatę, wedle życzenia. Bal uświetnił pokaz tańca Państwa Heleny i dra Jana S., którzy zaczęli uczyć się profesjonalnie tańczyć po przejściu na emeryturę. Jeżdżą na turnieje i czerpią z tańca wiele radości. Dziękujemy Szkole Tańca i Kaziowi Kopaczyńskiemu za organizację tego Pierwszego Balu. Zaproszenie na bal przyjęli dzieci wraz z wnukami członków Stowarzyszenia, przyjaciele i znajomi. Była Pani Kasia - Rehabilitantka z „Mrowiska”, która prowadzi dwa razy w tygodniu gimnastykę dla członków Stowarzyszenia. Pan Wojewoda Władysław Dajczak oraz Dyrektor Lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymawszy zaproszenie na  bal przesłali podziękowania, gratulowali pomysłu na każdą formę aktywności, tak ważną w chorobie Parkinsona i życzyli miłej zabawy. Tego samego popołudnia w Nowej Soli pod patronatem biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbywało się wręczenie statuetki Lubuski Samarytanin. Imprezę współorganizował lubuski oddział NFZ.

Jesteśmy po raz kolejny w Głogowie

     W dniach od 7 do 20 listopada 2018 roku grupa 12 członków Stowarzyszenia przebywała na drugim jesiennym turnusie rehabilitacyjnym w Domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie. Wyjazd ten był możliwy dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z Miasta Zielona Góra, w ramach projektu Rehabilitacja z zakresie usprawnienia ruchowego osób niepełnosprawnych – chorych na chorobę Parkinsona – członków Lubuskiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona i ich Rodzin (WO.X.032.8.2.2018). 37 % kosztów pobytu na dwutygodniowym turnusie pokrywali uczestnicy wyjazdu, a pozostałe 63 % Miasto. Każdy z wyjeżdżających członków Stowarzyszenia korzystał z trzech zabiegów rehabilitacyjnych dziennie, spacerów, zajęć artystycznych, hipoterapii. W ramach pobytu siostry zakonne, prowadzące dom „Uzdrowienie Chorych” zorganizowały rejs wycieczkowy po Odrze. Można było zatem obejrzeć miasto od strony rzeki. Mimo, iż jesień nie jest najbardziej atrakcyjną porą roku w naszym kraju, to brak liści na drzewach i krzewach rosnących nad odrą pozwalał na podziwianie głogowskiej odbudowanej z gruzów Starówki, wraz z ratuszem i kolorowymi kamieniczkami.

Pustkowo jesienią też jest piękne

pb03Jesienny wyjazd do Pustkowa upłynął nam na fizykoterapii oraz arteterapii. Spacery brzegiem morza, niezależnie od pory roku są przyjemnością.

Wiosenny pobyt w Pustkowie maj 2018

pm03Członkowie Stowarzyszenia od 14-21 maja 2018 r. przebywali na wiosennym turnusie rehabilitacyjno-artystycznym w Pustkowie nad Bałtykiem. Pustkowo położone jest między Trzęsaczem a Pogorzelicą.

Robimy świąteczne ozdoby

Udało się! Przy skromnej frekwencji ale w miłej atmosferze włsanoręcznie robiliśmy świąteczne ozdoby. Już jesteśmy umówieni przed Wielkanocą.